הכנס אחד או יותר פרמטרים
חדרים: מ-
עד-
מחיר: מ-
עד-
חיפוש מתקדם
072-3957542
 

השקעה בתמא 38 – למה דווקא עכשיו

לאחר שנים שבהן נחשב פרוייקט תמ"א 38 לרעיון טוב אך כזה שאינו מצליח למצות את הפוטנציאל הגלום בו, אנו עדים בשנים האחרונות למהפך במגמה זו ולעלייה משמעותית בביקוש לביצוע פרויקטים במסגרת התכנית. בשנת 2014, למשל, הוגשו לא פחות מ-1,300 בקשות היתר לפי תמ"א 38, כמות המהווה עלייה של 25 אחוזים לעומת שנת 2013. לשם השוואה, בין השנים 2005-2014 הוגשו בסך הכל כ-3,500 בקשות להיתר בנייה על פי תמ"א 38, מה שמעיד על עלייה משמעותית במיוחד בשנים האחרונות.

מסלולים אטרקטיביים יותר לדיירים ולקבלנים

אחד הגורמים המשמעותיים ביותר לעלייה בביקוש לתמ"א 38 הינו הקמת מסלולים חדשים אשר אושרו על ידי הממשלה ומהווים אופציות אטרקטיביות יותר הן עבור הדיירים והן עבור הקבלנים. בשנים הראשונות היה קיים רק מסלול אחד לביצוע תמ"א 38, אשר כלל חיזוק של הבניין ולעתים גם תוספות של ממ"ד, חנייה, מחסן ומרפסת לצד תוספת של קומה אחת בלבד.

בתחילת שנת 2010 הגיע מפנה משמעותי, עת אושר התיקון תמ"א 38/2 אשר מאפשר לבצע מהלך של "פינוי בינוי" – הריסת הבניין המקורי והקמת מבנה חדש לחלוטין במקומו. כמו כן, אושרו הטבות נוספות במסגרת התכנית המקורית לחיזוק המבנים הקיימים – הוספת שתי קומות במקום אחת, הרחבת הדירות ועוד. באמצע שנת 2012 כבר נכנס לתוקפו תיקון תמ"א 38/3 אשר נתן מספר הטבות נוספות והסדיר את הפערים אשר היו קיימים במסלולים הקודמים. ואכן, ניתן לראות שבשנת 2014 היוו הבקשות לתמ"א 38 במסגרת "פינוי בינוי" כ-40% מסך הבקשות.

עליית מחירים שהביאה לכדאיות גבוהה

סיבה מרכזית נוספת לעלייה בביקוש לתחום תמ"א 38 בתל אביב בערי המרכז ובמקומות נוספים ברחבי הארץ הינה עליית המחירים הדרסטית שהתקיימה בשנים האחרונות והפכה את ההשקעה בתמ"א 38 למשתלמת במיוחד עבור כל הצדדים. מחד – בעלי הדירות הבינו שעל ידי ביצוע תמ"א 38 ללא עלות מצדם הם יוכלו להעלות את ערך הדירה במידה משמעותית מאוד. מאידך – הקבלנים השונים הסתמכו על עליות המחירים כדי למכור את הדירות החדשות במחירים גבוהים יותר וליהנות מרווח נאה במיוחד. כמו כן, גם העיריות אשר סובלות מחוסר שטחים מאושרים לבנייה למגורים קיבלו ברצון בקשות היתר לתמ"א 38 על מנת להוסיף כמה שיותר יחידות דיור בשטחן.

תמ"א 38 – המפתח לביטחון אישי וכלכלי

כפי שניתן להבין, העלייה בביקוש לתמ"א 38 הגיעה לא בכדי. אין ספק כי בשנים הראשונות לתכנית מימוש הפרויקטים היה מסורבל למדי בשל התנגדויות של סרבנים וחוסר אמון מצד קבלנים רבים, המסלולים לא היו אטרקטיביים מספיק והוועדות העירוניות היו ספקניות במיוחד והקשו על מתן היתרים. עם זאת, בשנים האחרונות שופרה התכנית בכלל ההיבטים – התמורה המתקבלת, הפן המשפטי בהתמודדות מול סרבנים, המוטיבציה של הקבלנים והאמון של העיריות. כל אלו הביאו לעלייה משמעותית בכמות הפרויקטים ובאיכותם.

בשורה התחתונה, ביצוע תמ"א 38 מיטיב כיום עם כלל הצדדים. בנוסף לחיזוק יסודות הבניין והגדלת הביטחון האישי של כל אחד מדייריו, לאחר סיום הפרוייקט ערך הנכס עולה באופן משמעותי בשל תוספת ההגנה, הגדלת הדירות, שיפוץ הבניין ותוספות שונות כגון מעלית ומרפסות. על כן, מהווה תמ"א 38 השקעה כלכלית נבונה אשר מספקת רווח רב הן לבעלי הדירות והן לקבלנים אשר מוכרים את הדירות החדשות.

back to top

דף הבית
הנכסים שלי
 
מידע כללי
 
טיפים
 
רימקס סקאי, הינו משרד התיווך הגדול באזור בת ים וחולון.  משרדינו מונה כ-15 סוכני תיווך המחזיקים בכל זמן נתון מעל 100 דירות למכירה בחולון ובבת ים המטופלות על ידנו באופן בלעדי. בין אם חיפשתם דירות למכירה בחולוןדירות למכירה בבת ים או דירות למכירה ביפו ודרום תל אביב, הגעתם למקום הנכון.
 
עיצוב: www.studiobaram.co.il | כניסה לסוכנים
בניית אתרי אינטרנט  |  קידום אתרים  |  בנייה וקידום אתרים